Foto:

Skjer det noe på Bjoa da?

Av: Marit Eikehaugen 22.02.2001
Drøsestova.

Det skjer noe hele tiden på Bjoa. Bjoanett sin kalender er et tydelig bevis på det. Se bare på februar måned. Med sine 28 dager er det aktiviteter nesten hver eneste dag.
Du nikker gjerne samtykkende. Hvor ofte har du ikke hørt spørsmålet framsatt i en litt nedlatende tone? Kanskje har du også tenkt slik selv til tider? Skjer det noe på Bjoa?

Jeg tenker tilbake. Til mitt tidligere liv som forretningsdrivende på Buo. Til en selger som ikke forstod at det gikk an å bo på Utbjoa! På grunn av fergen trodde han alt het Utbjoa. De gjør som oftest det, østlendinger og forbifarende. Han hadde 3 steder som kom inn under begrepet ”ødemarksland”, hvor det ikke skjedde noe og hvor han aldri kunne slått seg ned, som han så kjekt sa. Alle slutter de tilfeldigvis på a, Odda, Sauda og Utbjoa. Han kunne ikke ha reist stort, den reisende.

Det skjer noe hele tiden på Bjoa. Bjoanett sin kalender er et tydelig bevis på det. Se bare på februar måned. Med sine 28 dager er det aktiviteter nesten hver eneste dag. Tilbud for barn til godt voksne. Møter for enhver smak. Samlinger for idrettsinteresserte, ungdomsklubb, kulturdager, årsmøter, bygdakafe til dagsenter. I tillegg kommer den daglige samlingsstunden for Drøsestova sine trofaste venner. Postdamen vår, Ingrid, med post og aviser og et par ord om du vil, Bjoanett med ferske elektroniske avissider døgnet rundt, kvinners tradisjonsrike tirsdagsklubber rundt om i bygda, bibliotekåpent, politiske møter og mye mer. De som tilfeldigvis var innom Drøsestova sist lørdag rundt kl.12, kunne i tillegg til nybakt ostekake og annet kaffegodt nyte stemningsfull trekkspillmusikk fra Bjarne Tvedt’s lenke fingre. Helt overraskende dro han i gang det tunge trekkspillet og fylte lørdagskafeen med kjente toner. Den ene melodien etter den andre. Nærhet til kai og sjø ga en koselig ramme rundt kafebesøket.

Ikke alt kommer på kalenderen her på Bjoanett, men folket blir flinkere til å offentliggjøre etter hvert. Som Jarle Sandsgård skrev til meg her tidligere, det er ikke Bjoanett som skaper tilbudet, tilbudet er der det, Bjoanett bare videreformidler aktiviteter for dem som står bak. Lag og organisasjoner, skolen, barnehagen, kirken, butikken, bygdas næringsliv, kommunen, du og jeg med flere. Vi må selv ta initiativet med å informere og invitere. Det skjer mye på Bjoa om du vil og kalenderen skal gi deg oversikten.